به طور کلی، عرضه اولیه سهام یا IPO یک مفهوم اقتصادی است که با تکیه بر آن، شرکت‌ها سهام خود را به طور عمومی عرضه کرده و غالباً سازمان‌های سرمایه‌گذاری را در کنار سرمایه‌گذاران خُرد جذب می‌کنند. به طور کلی، عرضه اولیه سهام از سوی یک یا چند بانک سرمایه‌گذاری مورد تضمین قرار گرفته و در بورس ارائه می‌شود. گذشته از تامین سرمایه، یکی از اهداف کلیدی این فرایند تبدیل کردن یک سازمان یا شرکت خصوصی به سازمانی عمومی (سهامی عام) است.

در مقالات قبلی به مفهوم عرضه مقدماتی سکه یا ICO پرداخته‌ایم. همان‌طور که پیش‌تر خواندیم، با ظهور و گسترش رمز ارزها، شیوه‌ای جدید برای تامین منابع مالی ایجاد شد که بیش از همه از سوی کسب و کارهای نوین مانند استارت آپ‌ها، به ویژه آن‌هایی که عمده فعالیتشان بصورت آنلاین انجام می‌شود مورد پذیرش قرار گرفت. این شیوه تامین سرمایه تحت عنوان عرضه مقدماتی سکه (Initial Coin Offering) یا به اختصار «ICO» شناخته می‌شود.

وقتی پای عرضه عمومی سکه‌ رمزارزها یا به عبارت دیگر، توکن‌های اوراق بهادار (Security Token) به میان می‌آید، به عبارت STO یا عرضه توکن‌های اوراق بهادار (Security Token Offering) برخورد می‌کنیم.

 

توکن‌ چیست؟

پیش از آن که به اصل مطلب بپردازیم، بد نیست مروری گذرا بر معنی و مفهوم توکن داشته باشیم. اصولاً توکن عبارتی عمومی است که برای تشریح چیزی مشخص در اکوسیستمی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این تعریف بیش از آن که شفاف باشد، گیج کننده است! اگر بخواهیم به طور ساده بیان کنیم، توکن ارز رایج یک اکوسیستم است. یکی از مثال‌های بارز توکن، ژتون و کوپن‌های شهر بازی‌ها هستند. توکن‌ها کاربرد محدودی نداشته و می‌توانند به عنوان کالایی ارزش‌مند، سهام، حق رای یا دیگر موارد ارزشمند در اکوسیستم ایفای نقش کنند.

 

عرضه توکن اوراق بهادار

با ظهور رمزارزها، توکن‌های اوراق بهادار که اساساً در محیط بلاک‌چین حضور دارند به عنوان جایگزینی مناسب و قدرت‌مند برای سهام خصوصی و سرمایه‌های ریسک‌پذیر مورد نیاز برای تامین مالی شرکت‌ها مطرح شده‌اند. پتانسیل توکن‌ها تا حدی است که به تخمین پلی‌مَث (Polymath)، توکن‌های اوراق بهادار طی دو سال آینده به فرصتی ۱۰ هزار میلیارد دلاری تبدیل خواهند شد.

عرضه توکن اوراق بهادار برای شرکت‌ها، به ویژه آن‌هایی که قصد افزایش سرمایه دارند گزینه بسیار مناسبی است. این شیوه افزایش سرمایه برای شرکت‌هایی که یک یا چند مورد از ویژگی‌های زیر را داشته باشند گزینه‌ای کاملاً مناسب خواهد بود:

  • درآمد سالیانه بیش از ۱۰ میلیون دلار؛
  • داشتن کسب و کار در سطح جهانی؛
  • داشتن نرخ رشد بالا؛
  • تمایل به انتشار دارایی‌های قابل انتقال؛
  • تمایل به استفاده از شیوه‌های تامین مالی که امکان ارتباط با مشتری را فراهم می‌آورند؛
  • تمایل به افزایش نقدینگی برای سهام‌داران؛

 

اوراق بهادار در واقع ابزاری مالی هستند که به پشتوانه دارایی‌های حقیقی صادر می‌شوند. سهام، ارواق قرضه و تراست‌ دارایی‌های حقیقی از جمله مثال‌های بارز اوراق بهادار هستند. اوراق بهادار سنتی به صورت چاپی و روی کاغذ موجود هستند که بعد از خرید، برای تایید مورد امضا قرار می‌گیرند. توکن‌های اوراق بهادار هم همین عملکرد را دارند، با این تفاوت که تایید آن‌ها در عوض امضا روی کاغذ، از طریق تراکنش‌های بلاک‌چین تایید می‌شود.

 

جذابیت عرضه توکن اوراق بهادار برای صاحبان کسب و کار

عرضه توکن اوراق بهادار برای افزایش سرمایه شرکت‌ها و صاحبان کسب و کار مزایایی را به همراه دارد که این مزایا موجب تشویق آن‌ها به استفاده از این شیوه نو می‌شود. در زیر به چند مورد از این مزایا پرداخته‌ شده است.

 

  1. دسترسی به سرمایه جهانی

پیش از ظهور رمزارزها، تامین سرمایه از نقاط مختلف جهان تنها برای شرکت‌هایی میسر بود که توان تقبل هزینه و ریسک آن را داشتند؛ اما توکن‌های عرضه اوراق بهادار دیگر محدود به مرزهای جغرافیایی نبوده و این محدودیت را از بین برده است. شرکت‌هایی که این شیوه را برای جذب منابع مالی مورد استفاده قرار می‌دهند، می‌توانند با استفاده از اینترنت خود را به تعداد بیشماری از سرمایه‌گذاران معرفی کنند.

 

  1. شیوه‌های نوین معرفی عرضه

در بازارهای سنتی، تامین منابع مالی در سطح جهانی نیازمند صرف هزینه‌های سرسام آور و پیچیدگی سردرگم کننده‌ای بود. قوانین محلی دست و پاگیر و نیاز به ترجمه به دلیل اختلاف زبان از جمله چالش‌های کوچک بر سر راه این فرایند بود. عرضه مقدماتی سکه و به طور کل، عرضه توکن‌های اوراق بهادا موجوب فراهم آمدن خدمات و ابزارهایی جدید برای حمایت از عرضه توکن‌ها در سطح جهانی شد.

 

  1. شرایط بهتر جذب سرمایه

در قیاس با شیوه‌های سنتی جذب سرمایه، عرضه توکن‌های اوراق بهادار تحت شرایط بهتری انجام می‌شوند و مشکلاتی که پیش‌تر در شیوه‌های سنتی وجود داشت، تا حد زیادی در این شیوه برطرف شده است. اولین و مهم‌ترین مزیت عرضه توکن اوراق بهادار برای شرکت‌ها این است که در ازای جذب سرمایه از این طریق، نیازی به از دست دادن کنترل شرکت یا صندلی هیئت مدیره نخواهد بود. این امر موجب تقویت ابعاد مدیریتی و بهبود تصمیمات کاری می‌شود.